Overclockerzy procesorów osiągnęli sufit około 17 lat temu

Overclockerzy procesorów osiągnęli sufit około 17 lat temu

Intel zaprosił niedawno do swojej siedziby dwóch topowych overclockerów, aby omówić możliwość pierwszego na świecie podkręcania procesora powyżej 9 GHz. Duet Pieter-Jan Plaisier (SkatterBencher) i Jon Sandström (ElmorLabs) przyjrzał się również kamieniom milowym w zakresie podkręcania częstotliwości procesora, podkreślając, że mniej więcej 17 lat temu osiągnięto sufit w zakresie overclockingu.

Wydawać by się mogło, że często słyszymy o rekordach w podkręcaniu CPU, ale według danych jest to raczej bardzo rzadkie zjawisko. Wykres towarzyszący prezentacji overclockerów przedstawia pierwszy chip, który osiągnął 1 GHz – legendarny Athlon 650 MHz firmy AMD – już w październiku 1999 roku. Entuzjastom overclockingu przełamanie bariery 2 GHz zajęło około 14 miesięcy, a osiągnięcie 3 GHz wymagało następnych dziewięciu miesięcy. Granica 4 GHz została przekroczona na początku 2002 roku i mniej więcej 16 miesięcy później po raz pierwszy osiągnięto OC na poziomie 5 GHz.

Obecny rekord świata, 9117 MHz, ustanowiony przez Elmora na procesorze Core i9-14900KS, może równie dobrze stanowić nowy pułap na długi czas.

oc

Mając nowe możliwości (i procesory Intel Pentium 4 na swoich płytach głównych), overclockerzy nie oglądali się za siebie. Pierwsze na świecie podkręcanie na poziomie 6 GHz nastąpiło w maju 2004 r., bariera 7 GHz upadła w sierpniu 2005 r., a 8 GHz osiągnięto na początku 2007 r. Potem wszystko gwałtownie się zatrzymało.

Bariera 9 GHz w końcu została złamana dopiero pod koniec 2022 r., czyli ponad 15 lat później. Obecny rekord świata, 9117 MHz, ustanowiony przez Elmora na procesorze Core i9-14900KS, może równie dobrze stanowić nowy pułap na dłuższy czas, bo przebicie 10 GHz ponownie może zająć lata.

Nie oznacza to, że procesory nie uległy poprawie od połowy 2000 roku. Dzisiejsze chipy są znacznie szybsze i wydajniejsze niż procesory z przeszłości, a podstawowe częstotliwości taktowania przy chłodzeniu powietrzem są znacznie wyższe niż te, które można było uzyskać za pomocą chipa przeznaczonego do sprzedaży półtorej dekady temu. Jednak jeśli chodzi o samą częstotliwość taktowania pojedynczego rdzenia z chłodzeniem ciekłym azotem lub ciekłym helem, wydaje się, że sufit nie został podniesiony zbyt wysoko.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Overclockerzy procesorów osiągnęli sufit około 17 lat temu

 0